61.2k views
4 votes
The price of regular rice is $1 per pound; that of premium rice is $2. Mix 300 pounds

of regular rice with 400 pounds of premium rice. What is the price of the mixture?

User Seenu S
by
4.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1200 dollars

Explanation:

2x400 is 800 + 1x400 =1200

User Nurisezgin
by
4.7k points