Answer
1 mole Al= 27gm
6.022X10^23 atoms of Al=27 gm
1 atom Al=( 27/6.022X10^23)gm
100 atom Al= (27/6.022X10^23) X 100 gm
= 4.4835 X 100 X 10^-23
= 4.4835X( 10^-21) gram====>>answer
7.7m questions
10.3m answers