232k views
4 votes
Please show your work

Please show your work-example-1
User Dwerner
by
8.3k points

2 Answers

5 votes
i’m not sure that’s math
User Reaanb
by
7.3k points
4 votes
1.) 270/2 = 135 per hour * rate
135 (panting) x 17 (hours) = 2,295 in 17 hours

2.) 200/5 = 40 per hour* rate
40 (shoes) x 12 (hours) = 480 shoes
40 (shoes) x 24 hours (1 day) = 960 shoes a day


3.) 20 x 4 (1 hour ) = 80 people *rate per hour
80 x 4 (hours) = 320 people

4.) 525/25 = 21 miles per gallon *rate
21 x 40 gallons = 840 miles

5.) 410/2 = 205 per hour *rate
205 x 11 (hours) = 2,255 miles

6.) Walmart $1.29/3 peaches = .43 a peach
Winn Dixie $1.05/5 peaches = .21 a peach
It’s better to buy at Winn Dixie because the price per peach is less expensive

7.) Publix $4.50/5 = .90 per can
Sams club $3.60/10 = .36 per can

It’s better to buy at Sam’s club because the price per peach is less expensive
User Denis Khvorostin
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories