141k views
4 votes
At Office Zone, boxes of pencils come in different sizes. A box with 10 pencils costs $1.50, and a box with 25 pencils costs $2.75. What is the unit price for each box?

20 points

User Kopiczko
by
5.1k points

2 Answers

5 votes
$1.50/10= .15 a pencil unit price
$2.75/25= .11 a pencil unit price
User Mirza
by
4.6k points
5 votes

Answer: Box with 10 pencils = $0.15

Bow with 25 pencils = $0.11

Explanation:

Hope this help!

User Stephen Asherson
by
4.5k points