69.0k views
1 vote
Best Buys:

9 Lemonade is sold in two different packs:
12 cans for £3.60
20 cans for £6.50
Which pack is the best value for money?

User Gyula
by
4.6k points

1 Answer

3 votes

3.60 ÷ 12= 0.3

so one can of lemonade is roughly £0.30

6.50 ÷ 20 = 0.325

so one can of lemonade is about £0.32

the package that offers 12 cans for £3.60 is the better pack because each can is only £0.30 which is £0.02 cheaper than the other.

User Amal Antony
by
4.8k points