20.3k views
2 votes
Which is the better deal

64 ounces of Gatorade
for $3.00 or 120 ounces
of Gatorade for $7.49

1 Answer

3 votes
64 ounces of Gatorade for $3.00

120/64 is 1.875. You then multiply that number with $3.00. This gives you the amount needed to pay for 120 ounces of Gatorade, which is $5.63.

So comparing $5.63 with the $7.49, this shows that 64 ounces of Gatorade is the better deal since it’s cheaper.
User Madiver
by
6.2k points