Answer:
Explanation:
First, set up an equation: $2.85/5 oz.
Next, divide both the numerator and denominator by 5. NOTE: do them one at a time.
2.85/5=$0.57
5/5=1
So, the unit rate is $0.57/oz.
$0.57 per ounce
2.85/5 = 0.57
7.8m questions
10.5m answers