44.3k views
3 votes
A 5-ounce bottle of glue costs $2.85. What is the unit price?

User Koco
by
6.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Explanation:

First, set up an equation: $2.85/5 oz.

Next, divide both the numerator and denominator by 5. NOTE: do them one at a time.

2.85/5=$0.57

5/5=1

So, the unit rate is $0.57/oz.

User Benedicte
by
6.7k points
5 votes

Answer:

$0.57 per ounce

Explanation:

2.85/5 = 0.57

User Axel Puig
by
6.4k points