44.3k views
3 votes
A 5-ounce bottle of glue costs $2.85. What is the unit price?

User Koco
by
7.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Explanation:

First, set up an equation: $2.85/5 oz.

Next, divide both the numerator and denominator by 5. NOTE: do them one at a time.

2.85/5=$0.57

5/5=1

So, the unit rate is $0.57/oz.

User Benedicte
by
7.9k points
5 votes

Answer:

$0.57 per ounce

Explanation:

2.85/5 = 0.57

User Axel Puig
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories