36.0k views
3 votes
A pack of 4 chocolates is £1.20
what is the price per unit

User Sam YC
by
5.0k points

2 Answers

0 votes

Answer: $4.80 (us dollars)

Explanation:

User Andrey Panasyuk
by
4.6k points
2 votes

Answer:

The price per unit of chocolate bars is £0.3.

Explanation:

The cost of 4 chocolates bars is £1.20.

The cost of 1 chocolate bars is
(1.20)/(4)

The cost of 1 chocolate bars is £0.3.

User Aonepathan
by
5.1k points