200k views
2 votes
Determine the Energy of light whose frequency is 5.678 x 105 Hz. What type of radiation is it?

User Mgalardini
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Energy = 3.77 × 10⁻²⁸ J; radio wave.

Step-by-step explanation:

In order to calculate the energy of an electromagnetic wave given its frequency, we have to use the following formula:


\boxed{E = hf},

where:

• E = energy of wave

• h = Planck's constant (6.63 × 10⁻³⁴ m² kg / s)

• f = frequency of wave (5.68 × 10⁵ Hz)

Using the formula and information above, we can calculate the energy of the wave:

E = 6.63 × 10⁻³⁴ × 5.68 × 10⁵

= 3.77 × 10⁻²⁸ J

Therefore, the energy of the wave is 3.77 × 10⁻²⁸ J, and it is a radio wave, as radio waves have frequencies of magnitude 10⁴ to 10⁵ Hz.

User Deschen
by
7.2k points