45.1k views
0 votes
could you help me pleaseeeeeeee " if a car starts from a stop and speeds up to 15 m/s in a time frame of 5 seconds calculate the acceleration

User Antuan
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:


vf=vi+at\\vf=15\\vi=0\\a=?\\t=5\\\\15=0+a5\\a=(15)/(5) \\a=3

Therefore the acceleration is 3m/s^2

Step-by-step explanation:

We will be using the kinematics big five equations. Specifically, the one without displacement (d).

Write out your values and substitute the, into the equation.

Solve for a.

Note. Starts from stop so vi=0

User Joe Taylor
by
7.4k points