188k views
5 votes
A 9-pound bag of barley costs $47.52. What is the price per ounce?
Submit

User Santanu C
by
6.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.33 per ounce

Explanation:

There are 16 ounces to a pound

So 9 lbs = 9 x 16 = 144 ounces

Since 144 ounces cost $47.52 each ounce must cost
47.52/144 = $0.33

User Emalamisura
by
7.7k points