97.0k views
12 votes
The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?

User Galivan
by
4.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$8.75 because 26.25 divided by 3 equals 8.75.

Explanation:

User Fourslashw
by
4.8k points
10 votes

Answer:

$26.75 per scarf

Explanation:

3 scarves = $80.25 (quite expensive)

1 scarf = $80.25/3

1 scarf = $26.75

User Atomice
by
4.5k points