136k views
4 votes
4 apples cost $2. Will the unit price, or cost of 1 apple, be greater than or less than $2?

User Adsun
by
5.1k points

2 Answers

7 votes

Answer:

0.5 dollars or 50 cents

Explanation:

because 4:2=0.5

have a nice day

User DSR
by
5.1k points
4 votes
Given 4 apples cost $2, we can set up an equation to represent the cost of one Apple:

4 / 4 = 1

$2 / 4 = $0.50

The unit price of one apple is less than $2.
User Delpha
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.