40.3k views
1 vote
You brought a magazine for $5 and four notebooks. You spent a total of $15. How much did each notebook cost?

User ZSG
by
4.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Each notebook cost $2.50

Explanation:

We can turn the problem into an equation

1. We have a magazine for $5, and then 4 notebooks, with the price x. They all equal to the amount $15.

5 + 4x = 15

4x = 15 - 5

4x = 10

x = 4/10

x = 2.5

2. Just to check, we can plug in 2.5 for x in the equation

5 + 4(2.5) = 15

5 + 10 = 15

15 = 15

User Huacanacha
by
5.3k points
4 votes

Answer:

$2.50

Explanation:

User Abhiburk
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.