57.6k views
0 votes
Dawn bought 10 apples and 6 mangoes for $58.00. Each mango was $1.00 cheaper than an apple. Sita bought 4 apples and 4 mangoes from the same vendor. How much did Sita pay for the apples and mangoes if the prices were unchanged?​

User Pendula
by
4.9k points

1 Answer

2 votes
She payed 28$ for 4 apples and 4 mangoes
User Alma Alma
by
5.1k points