Answer:
Explanation:
A, B: Define the Variables and Write Equations
Let T be the number of toppings.
Option 1: $3 + $0.75*T
Option 2: $4 + $0.50*T
C. Graph the System
See the attached graph. The intersection point is (4,6). This means that 4 toppings will result in a cost of $6 for both yogurt options.
D. Solution to the Problem
The solution is given above, but we can also solve using equations, instead of graphing. We want the value of T that will make these expressions equal:
$3 + $0.75*T = $4 + $0.50*T
$0.25*T = $1
T = 4 toppings
=============
CHECK:
For 4 toppings:
Option 1: $3 + $0.75*T
$3 + $0.75*(4)
$3 + $3 = $6
Option 2: $4 + $0.50*T
$4 + $0.50*(4)
$4 + $2 = $6
Four toppings will make both options equal in cost.
E: Is the solution reasonable?
Yes. The cheaper option ($3) has a more expensive topping, so at some point (at 4 toppings) it will be the same price as the second option, with a higher initial price, but with cheaper toppings.