55.0k views
0 votes
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.

You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $3.19 or in a 15-ounce bottle for $11.99

1 Answer

3 votes
1. Each 6 oz bottle is 3.19. 18ozs or 3 bottles would be $9.57. Where a 15oz bottle is $11.99, so in this problem the shampoo in the 6 oz bottle is the better deal.
User Goodcow
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.