157k views
4 votes
Tareq pays $22.10 for 2.6 pound of salmon. What is the price per pound of salmon?

User ULYsseus
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

22.1$ = 2.6 pound

x = 1 pound

so when we criss cross

22.1$ X 1 pound = 2.6x pound

22.1 = 2.6x

22.1/2.6 2.6x/2.6

X=22.1/2.6

x=8.5

so it costs 8.5$ per pound

User Pod Mays
by
5.1k points