45.0k views
21 votes
Which is the better deal 5 grapefruits for $1.99 or 8 grapefruit for $2.99

User Neal Fultz
by
5.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

8 for $2.99.

Explanation:

Compare the unit prices:

5 for 1.99:

Unit price = 1.99 / 5 = $0.398.

8 for 2.99:

Unit price = 2.99 / 8 = $0.374.

User Jdowner
by
4.7k points