20.3k views
0 votes
HELP CAN SOMEONE ANWSER THIS FOR MEE?

HELP CAN SOMEONE ANWSER THIS FOR MEE?-example-1
User Sam Sha
by
5.1k points

2 Answers

3 votes
It is $1.89
Divide the number of dollars to 13 gallons and you get your answer :)
User Mark Ingram
by
5.1k points
6 votes

Answer:

$1.89

Explanation:

This is a simple unit-rate proportion. We're trying to find the rate of 1 gallon to unknown money. To get 1 gallon, we have to divide it by 13, because that's the total gallons we start with.

13 = 24.57

/13

_________

1=24.57

Whatever we do to one side of the equation, we have to do to the other, so we divide 24.57 by 13, too.

1 = 24.57

/13

_________

1=1.89

For every gallon of gas, you pay 1.89 dollars.

Hope this helps!

User Mentallurg
by
5.7k points