79.8k views
4 votes
A 32 ounce box of Fruit Loops cost $3.99 and a 24 ounce box of Honey Nut Cheerios cost $3.29.

Which is the better deal and why? What is the price of each

1 Answer

5 votes

Answer:

32 ounce box of fruit loops is a better deal

Explanation:

32 ounce of fruit loops is about $0.12 an ounce

24 ounce box of Honey Nut Cheerios is about $0.14 an ounce

User Darsshan
by
5.0k points