78.3k views
1 vote
Kendra spent $22 on 11 song downloads. How much did each song cost?

2 Answers

2 votes

Answer:

$2

Explanation:

To find the unit cost, divide the entire price of all the songs (22), by how many songs you bought (11)

22 Dollars / 11 Songs = 2 Dollars / Song (2 Dollars per Song)

User Omid Farvid
by
4.9k points
0 votes
Each song cost 2 dollars
User Giles Bennett
by
4.3k points