194k views
0 votes
Find the unit rate9 books for $99 how much for 1 book

User Scurker
by
6.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

To find the unit rate, we divide the price by the number of items bought.

In this question:

Price: $99

Items: 9 books

Unit rate: $99/9 = $11

The unit rate is of $11 per book.

User Kizoso
by
6.8k points