93.0k views
3 votes
a 5 pound bag of apples costs $4.50, and an 8 pound bag of the same type of apples costs $7.52. greg found the unit price between the cost and weight for each bag of apples. what is the difference between the unit prices?

User Chisty
by
8.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Step-by-step explanation: $3.02

3 pounds difference

User Neil Japhtha
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories