107k views
5 votes
If I bought a scooter and it dropped by 24% in the FIRST year and after every year it drops by 13% for 7 years. I payed £850. How much is it worth now

User Suzi
by
6.8k points

1 Answer

1 vote

Explanation:

850÷100=17/2=8.5

8.5×24=204

850-204=646

646÷100=6.46

6.46×13=83.98 1st

646-83.98=562.02

562.02÷100=5.6202 2nd

5.6202×13=73.0626

562.02-73.0626=488.9574

488.9574÷100=4.889574 3rd

4.889574×13=63.564462

4.889574×13=63.564462

488.9574-63.564462=425.392938

425.392938÷100=4.25392938 4th

4.25392938×13=55.30108194

425.392938-55.30108194=370.0918561

370.0918561÷100=3.700918561 5th

3.700918561×13=48.11194129

370.0918561-48.11194129=321.9799148

321.9799148÷100=3.219799148 6th

3.219799148×13=41.85738893

321.9799148-41.85738893=280.1225259

280.1225259÷100=2.801225259 7th

2.801225259×13=36.41592836

280.1225259-36.41592836=243.7065975

I spent waaaaay to much time typing this

answer out I swear if it is incorrect I am done

£243.71

User Cali
by
7.4k points