Answer:
(a) 1 hour 45 min
(b) 57.1 km/h (nearest tenth)
Explanation:
Given information:
- Distance = 100 km
- Time = 1 h 38 min 45 sec

Part (a)

Therefore, the nearest ¹/₄ hours either side of the given time is:
- 1 hour 30 min
- 1 hour 45 min
1 h 38 min 45 sec is 8 min 45 sec more than 1 hour 30 min.
1 h 38 min 45 sec is 6 min 15 sec less than 1 hour 45 min.
Therefore, the nearest ¹/₄ hour to the given time is:
Part (b)
1 hour 45 min = 1.75 min (in decimal form)
Substitute the given distance and the rounded time (in decimal form) into the formula and solve for speed:
