85.7k views
5 votes
12 eggs cost $2.56. How much is one egg? (unit rate)

1 Answer

1 vote
Answer is .21 per 1 egg

Step by step

We are looking for the price of 1 egg

$2.56 / 12 eggs

= .21 per egg
User Jordanbtucker
by
5.3k points