![\: \huge \tt{\pink{A}{\orange{N}S{\green{W}{\blue{E}{\purple{R}}}}}} \\ \\ \: \: \: \tt \rightarrow {\blue{\fbox{147 \: sets}}} (approx)](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/r6f86gd1sp5rcynfsdjj1pzcn7i4c1qteg.png)
Explanation:
Fixed costs = $ 1329.50 per month
Variable cost are $3.70 per set of napkins
Total cost she set aside = $1870 for monthly costs
Amount left for napkins = Total cost - Fixed Cost
= 1870 - 1329.50
= $540.50
- $540.50 she can spend on napkins
Cost for one set = $3.70
Let set of napkins = x
Total cost for napkins = $540.50
- x × 3.7 = 540.50
- x = 540.50 / 3.70
- x = 146.08 (approx) or 147 sets
Therefore , she can afford to make 147 (approx) sets of napkins per month.