230k views
4 votes
Ned, the owner of Ned's Nut Shop, sells peanuts for $8 per pound and cashews for $7 per pound.

Ned wants to create a 20 pound barrel of mixed nuts and sell it for $7.40 per pound. How many
pounds of peanuts and cashews should Ned use?

User Mhenning
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer: 12 pounds of cashews and 8 pounds of peanuts

Explanation:

first multiply 7.40 by 20 to find cost of 20pounds($148) then $7 by 12lb and $8 by 8lbadd the sums which equals $148 so your answer is 12lbs cashews and 8lbs peanuts.

User Andrei Sura
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.