200k views
5 votes
A 8-pint container of laundry detergent costs $11.36 what is the price per cup

1 Answer

4 votes
$0.71 per cup

There are 2 cups in 1 pint

2 x 8 pints = 16 cups

11.36 / 16 = 0.71
User Ovidiu
by
5.6k points