148k views
1 vote
What is the density of a cube of gold that has 550 grams and 40ml?

User Espvar
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.1gcm^-3

Step-by-step explanation:

0.5l = 0.5*1000

= 500cm^3

Density = 550/500

Density =

User Aaron Gillion
by
7.1k points