177k views
1 vote
A ball is thrown straight up with a velocity of 12 m/s; what will be its velocity 2.0 s after being released?​

1 Answer

3 votes

Answer:

Velocity is 7.6 m/s in the downward direction

Step-by-step explanation:

The equation relating initial velocity, velocity after time t is given by the equation

v = u + at

Here u is the initial velocity(m/s), t the time in seconds and a the acceleration in m/s²

Since the ball is thrown upward the acceleration is due to gravitational force and is approx -9.8 m/s²

The negative sign for acceleration is due to the fact that the force of gravity is acting downward and slowing the ball

Plugging in values for u =12 m/s and t = 2 secs

v = 12 - 9.8 x 2

v = 12 - 19.6

v = - 7.6 m/s

The negative sign means that the ball is moving downward. It has reached its maximum height and is now falling with same acceleration but from an initial velocity of 0 m/s

User Adivasile
by
7.0k points