48.3k views
2 votes
a type of plastic has a density of 1.2 g/cm. What would be the volume of a sheet of plastic that has a mass of 109.0 g

User Mitesh
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

density (d)=1.2g/cm^3

mass(m)=109g

volume (v)=?

now

volume (v)=mass/density

= 109/1.2

=90.833

=91cm^3

User Freaky
by
6.9k points