174k views
3 votes
You spend $45 on 5
books. Find the unit cost.

User MaksymB
by
8.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:


\$9

Explanation:

The unit cost is just the cost of an individual book. Assuming all the books cost the same price, the the unit price can just be defined as:
(\$45)/(5) which would just be:
\$9

User SergA
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories