36.2k views
2 votes
What is the density of an object whose mass is 180 grams and whose volume is 45cm3

User Surpavan
by
7.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

4 g/ml

Step-by-step explanation:

45 cm3 = 45 ml

d = m/v = 180/45 = 4 g/ml

User AndroGuy
by
7.1k points