149k views
5 votes
You have $27 saved up to buy snacks for your party. You want to buy 6 snacks that are the same price.

2 Answers

6 votes

Answer:

4.5

Explanation:

27 ÷ 6 = 4.5

$4.5

This is the answer because it is right

User Patrick Cuff
by
4.5k points
6 votes
if you wanted to buy 6 snacks with your $27, it would cost $4.50! without tax.
User TriumphST
by
4.8k points