151k views
5 votes
Spaghetti packs are sold in 3 different sizes

a 500g pack is on offer for 3 for £1.39.
a 1kg pack costs £1.03
a 2kg pack costs £1.97
which pack is the best value for money?

Spaghetti packs are sold in 3 different sizes a 500g pack is on offer for 3 for £1.39. a-example-1
User NXT
by
4.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

2kg for 1.97 is indeed the best option

User Sagar Sakre
by
4.9k points