menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Spaghetti packs are sold in 3 different sizes a 500g pack is on offer for 3 for £1.39. a 1kg pack costs £1.03 a 2kg pack costs £1.97 which pack is the best value for money?
asked
Jul 5, 2023
151k
views
5
votes
Spaghetti packs are sold in 3 different sizes
a 500g pack is on offer for 3 for £1.39.
a 1kg pack costs £1.03
a 2kg pack costs £1.97
which pack is the best value for money?
Mathematics
college
NXT
asked
by
NXT
4.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
2kg for 1.97 is indeed the best option
Sagar Sakre
answered
Jul 11, 2023
by
Sagar Sakre
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org