71.3k views
4 votes
A foreign exchange student from Denmark would like to buy gifts for her family. She finds a special deal, 7 t-shirts for $90.93, that she would like to purchase for her family. However, her family only consists of 5 people. If she wants to purchase 5 t-shirts for her family members at that special rate, what would be the cost of these t-shirts in her currency of Krona? (Currency conversion rate is 1 U.S. Dollar = 8.6964 Krona)

564.831 Krona
112.966 Krona
64.95 Krona
12.99 Krona

User Atoumey
by
4.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The cost of the 5 t-shirts would be of 564.83 Kronas.

Explanation:

For this problem, we have that 7 t-shirts cost $90.93, hence the cost of a t-shirt in U.S. dollars is given applying the proportion to find the unit rate as follows:

$90.93/7 = $12.99.

The cost of 5 t-shirts will be given by:

5 x 12.99 = $64.95.

Applying the proportion 1 U.S. Dollar = 8.6964 Krona, the cost in Kronas is:

64.95 x 8.6964 = 564.83 Kronas.

The cost of the 5 t-shirts would be of 564.83 Kronas.

User Itsme
by
4.4k points