89.3k views
3 votes
Paula pays $19.92 for 2.4 pounds of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

User Natschz
by
6.5k points

2 Answers

1 vote

Answer: 8.30

Step-by-step explanation: We know that Paula Paid 19.92$ for 2.4 pounds

Price of 1 Walnut = 19.92 รท 2.4 = 8.30

User TarekB
by
5.8k points
3 votes

Answer:

8.30

Explanation:

19.92 / 2.40 = 8.30

8.30 is the amount per pound.

User DWright
by
6.0k points