menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best buy, based on the cost per unit. 16 ounces for $1.70 20 ounces for $1.90 26 ounces for…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best buy, based on the cost per unit. 16 ounces for $1.70 20 ounces for $1.90 26 ounces for…
asked
Dec 9, 2023
87.9k
views
1
vote
A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best buy, based on the cost per unit. 16 ounces for $1.70 20 ounces for $1.90
26 ounces for $3.33 40 ounces for $4.64
Mathematics
college
Piranha
asked
by
Piranha
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
the best buy is 20 ounces for $1.90
Smartdirt
answered
Dec 15, 2023
by
Smartdirt
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 13, 2019
38.3k
views
A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best buy, based on the cost per unit. 10 ounces for $0.91 24 ounces for $2.76 30 ounces for $3.24 40 ounces for $4.
Marcel H
asked
Apr 13, 2019
by
Marcel H
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
38.3k
views
asked
Jul 19, 2020
186k
views
The daily sales of a peanut butter at Power's Grocery are normally distributed, with a mean of 12 jars and a standard deviation of 4. The manager checks the inventories on shelves and places an order every
RivieraKid
asked
Jul 19, 2020
by
RivieraKid
8.3k
points
Business
college
1
answer
3
votes
186k
views
asked
May 11, 2023
201k
views
A grocery store charges $4.75 for a 26-ounce jar of peanutbutter. A case of peanut butter contains 24 jars. Whatprofit (p) is earned for selling 3 cases of peanut butterif the store's cost for the 3 cases
Ashley Kilgour
asked
May 11, 2023
by
Ashley Kilgour
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
201k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org