58.1k views
0 votes
If 2 gallons of gasoline costs $5.40, how much would 5 gallons cost?

User Ritmatter
by
8.9k points

1 Answer

4 votes

Step-by-step explanation/Answer:

First, we must find the unit price.

5.40 ÷ 2 = 2.70

Now that we've found the unit price, multiply it by 5.

2.70 · 5 = 13.50

Thus, 5 gallons of gasoline cost $13.50

Hope this helps! :)

User Shaki
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories