menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 5 oz jar of jam costs $1.95. How much is the unit price per ounce?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 5 oz jar of jam costs $1.95. How much is the unit price per ounce?
asked
May 12, 2023
114k
views
4
votes
A 5 oz jar of jam costs $1.95. How much is the unit price per ounce?
Mathematics
high-school
Rjf
asked
by
Rjf
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
0.39 because 1.95 divided by 5 is 0.39
CrazyC
answered
May 16, 2023
by
CrazyC
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 20, 2024
48.7k
views
A 32 oz jar of jam costs $3.89. What is the unit price? a) $0.11 per oz b) $0.12 per oz c) $0.13 per oz d) $0.14 per oz
Cychoi
asked
Jan 20, 2024
by
Cychoi
7.4k
points
Business
high-school
1
answer
3
votes
48.7k
views
asked
Dec 16, 2019
3.3k
views
Sara bought a 16 oz jar of strawberry jam for $3.20 what is the unit price?
Swati Singh
asked
Dec 16, 2019
by
Swati Singh
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
3.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org