160k views
0 votes
A bullet is fired horizontally with an initial velocity of 900 m/s at a target located 150 m from the rifle.

a) How much time is required for the bullet to reach the target?
b) Using the approximate value of g = 10 m/s^2, how far does the bullet fall in this time?

If you could show work, that'd be greatly appreciated :) I know the answers, but I'm not sure how they're worked.​

User Brianbruff
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

S = Vx t = 900 t

t = 150 / 900 = 1/6 sec

If the bullet is fired horizontally it will travel 900 m in .167 sec

H = 1/2 g t^2 = 1/2 * 10 * (1/6)^2 = .139 m distance bullet will fall

User JC Lee
by
7.3k points