5.1k views
5 votes
A toaster takes 10A from the 120V power line. How much power is used?

1 Answer

3 votes
P = V Ă— I =120 V =10 A
P= 1200W or 1.2 kW
User FredrikHedman
by
6.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.