menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Dharren bought 6 pounds of blackberries for $18. What is the cost of 27 pounds of blackberries? What is the unit rate?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Dharren bought 6 pounds of blackberries for $18. What is the cost of 27 pounds of blackberries? What is the unit rate?
asked
Apr 11, 2023
82.5k
views
3
votes
Dharren bought 6 pounds of blackberries for $18. What is the cost of 27 pounds of
blackberries? What is the unit rate?
Mathematics
high-school
BLP
asked
by
BLP
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
unit rate-3 (18/6=3)
cost of 27 pounds - 27x3=81
Yugo Amaryl
answered
Apr 16, 2023
by
Yugo Amaryl
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 18, 2024
143k
views
Which foods are rich sources of the phytochemicals called anthocyanins? A. grapes and red wine B. tomato, tomato products, and watermelon C. soy and soy products D. blueberries, blackberries, and cherries
Nicholas Koskowski
asked
Jun 18, 2024
by
Nicholas Koskowski
8.3k
points
Medicine
college
1
answer
3
votes
143k
views
asked
Jun 28, 2024
200k
views
Which of the following fruit servings contains the highest level of fiber-rich carbohydrates? a. 1/2 cup of canned fruit cocktail b. 1 cup of blackberries c. 1 cup of fresh strawberries d. 1 medium banana
Alvae
asked
Jun 28, 2024
by
Alvae
7.9k
points
Health
high-school
1
answer
2
votes
200k
views
asked
Feb 25, 2024
194k
views
An example of a commodity that is not "covered produce" as defined by the produce rule is... a) Raw apples b) Raw tomatoes c) Raw Oregon blackberries d) Raw strawberries e) Raw coffee beans
Peri Hartman
asked
Feb 25, 2024
by
Peri Hartman
8.2k
points
Biology
high-school
1
answer
1
vote
194k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org