50.1k views
1 vote
A 2-yard piece of linen cost $34.48 what is the cost per foot

1 Answer

7 votes

Answer:

$5.75 per foot

Explanation:

if 2 yards is 6 feet, 34.48 divided by 6 = 5.74666667 rounded to the nearest tenth is 5.75

User Naoto Usuyama
by
7.7k points

Related questions

2 answers
1 vote
67.1k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories