188k views
0 votes
A 3-quart container of disinfectant costs $13.56. What is the price per cup?

1 Answer

0 votes

Answer: The answer is $1.13.

Explanation:

There are 12 cups inside a 3-quart container.

User Matisse VerDuyn
by
6.4k points