84.3k views
3 votes
A dozen donuts (12) at the local bakery cost $19.20. At this rate, how much does 1 donut cost?

How much do 7 donuts cost?

User Shah
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer: 1 Donut would be $1.6 and 7 donuts would be $11.2

User Haris Mehmood
by
5.3k points