menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A dozen donuts (12) at the local bakery cost $19.20. At this rate, how much does 1 donut cost? How much do 7 donuts cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A dozen donuts (12) at the local bakery cost $19.20. At this rate, how much does 1 donut cost? How much do 7 donuts cost?
asked
May 20, 2023
84.3k
views
3
votes
A dozen donuts (12) at the local bakery cost $19.20. At this rate, how much does 1 donut cost?
How much do 7 donuts cost?
Mathematics
high-school
Shah
asked
by
Shah
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer: 1 Donut would be $1.6 and 7 donuts would be $11.2
Haris Mehmood
answered
May 25, 2023
by
Haris Mehmood
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 5, 2017
109k
views
A bakery sells donuts for $8 per dozen and donut holes for $3 per dozen. The bakery’s revenue from selling a total of 209 dozens of donuts and donut holes one morning was $479. How many dozens of donut
Curd
asked
Jun 5, 2017
by
Curd
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
109k
views
asked
Nov 2, 2022
50.7k
views
Michelle is at the bakery buying donuts. She can buy 3 donuts for $2.25, 5 donuts for $3.25, or a dozen donuts for $7.68. Which is the best deal per donut?
Diego D
asked
Nov 2, 2022
by
Diego D
8.9k
points
Mathematics
college
1
answer
9
votes
50.7k
views
asked
Apr 13, 2024
115k
views
Linda is opening a bakery and needs to figure out how much to charge for donuts. She checks with a number of other bakeries and compares their prices to their reported profits. Donut Price Profits $1.55
Diegopau
asked
Apr 13, 2024
by
Diegopau
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
115k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org