25.9k views
4 votes
Chef Henry can choose to purchase 12.5 pounds of flounder for $49.88, or he can purchase 16.75 pounds for $50.42. How much will he save per pound if he purchases 16.75 pounds of flounder instead of purchasing 12.5 pounds? Show all work.

please help :(

User Mheyman
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.98

Explanation:

User Jboockmann
by
7.9k points
4 votes

Answer:

$0.98 per pound

Explanation:

Choice 1: Purchase 12.5 lbs of flounder for $49.88

Price per pound = 49.88/12.5 = $3.99

Choice 2: Purchase 16.75 lbs for $50.42

Price per pound = $3.01

So he saves $3.99 - $3.01 = $0.98 per pound if he buys 16.75 pounds of flounder instead of purchasing 12.5 pounds

User Mouin
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.