menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Two shops are selling the same DVD. In Tesco the DVD cost £11.49. In Asda the DVD costs £13.99. Asda have an offer- "20% off all DVDs". Which shop should you buy the DVD from?
asked
Nov 4, 2023
6.4k
views
4
votes
Two shops are selling the same DVD. In Tesco the DVD cost £11.49. In Asda the DVD
costs £13.99. Asda have an offer- "20% off all DVDs". Which shop should you buy the DVD
from?
Mathematics
high-school
Fawwaz Yusran
asked
by
Fawwaz Yusran
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
100 -20= 80% = 0.8
0.8 x 13.99= £11.19 (Asda)
£11.49 (Tesco)
Therefore Asda is cheaper.
Buy from Asda
Ans: Asda
Denys Medynskyi
answered
Nov 10, 2023
by
Denys Medynskyi
8.8k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 19, 2021
148k
views
Two shops, Tesco and Asda , sell the same brand of baked beans with the following deals. Calculate the price per item for each shop. Write the shop which is the best value for money in the comment box.
Anjali
asked
Nov 19, 2021
by
Anjali
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
148k
views
asked
Apr 13, 2018
197k
views
Carrots cost £1 for a 1.2kg bag at tesco. the same type of carrots cost 77 pence for a 700g bag at asda. where are the carrots the better value? you must show your working
Mathieu Schmitt
asked
Apr 13, 2018
by
Mathieu Schmitt
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
197k
views
asked
Dec 20, 2024
156k
views
Asda is a British supermarket that has an uncertain future after changes following Brexit and the pandemic. What is your opinion on the future of this company? Provide a critical analysis, including a
Mario Radomanana
asked
Dec 20, 2024
by
Mario Radomanana
8.4k
points
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
156k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org